0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 28 Sn.

23.01.2002

ÜNYE HATIRASI

21.01.2002 tarihli halk gazetesinde okuduğumuz bir haber bizi oldukça etkiledi. Etkiden çok bazı şeylerin sorgulanabilirliğini hatırladım birden! Öncelikle alışkın olmadığımız bir şekilde ünye milli eğitim müdürü sayın Mehmet gür bazı kesimleri (hangi kesimlerse oralar?!)  anlamsız gündem yapmakla suçladığını okuduk. Maalesef şaşırdık ve üzüldük.

Milli eğitim pek sayın müdürü gür; yasalarla ülkemizin yönetildiğini bizlere sağolsun hatırlattı ancak, yine aynı yasalarda ( 2942 sayılı yasa ) gerek devletin gerekse belediyelerin gerekli prosedürleri yerine getirmesi kaydıyla pekala sınırları içinde düzenleme yapabileceğine ait maddeyi atlamış görünüyor.

Ünye belediye meclisi bu tür kararlar alma hakkı ve yetkisi yoksa ne tür kararlar alabilir? Ünye belediyesi ne iş yapabilir? Çevre düzenlemesini hangi kurumlar yapar? İmar işlemlerini hangi kurum takip eder? Sayın gür lutfetseler de belediye meclisine anlatıverse…!

Acaba ünye belediye meclisi, sadece su ve çöple ilgilense yeterli midir?

Acaba ünye de milli eğitimin başında bulunan sayın gür okulların ödemediği 60 ila70 milyar arasında su borçlarıyla hangi kurum ilgilenir söyler mi bizlere? Söyler herhalde ümit ediyoruz…

Okuyucularımızın bilgilenmesi amacıyla ifade edelim ki yeni yapılan hükümet konağının yanında bulunan söz konusu binanın milli eğitime ait olduğunu belediye elbette biliyor. Fakat mevcut bölgede otopark ve yeşil alan sorunu olduğu için meclis böyle bir karar almak ve hayata geçirmek için girişimde bulunma zorundaydı. Mevcut bölgede kamu idarelerinin çoğu hükümet konağına geldi. Oraya gelen araçlara park sorunu için otopark çok gerekli. Kaldı ki ünye belediyesi öğretmen evi yapımına karşı çıkması söz konusu olamaz. Ancak bunun için daha ideal bir yer bulunmasını belediye de önerecektir. Alınmış bir kararı tartışmaya gerek yok. il meclisi böyle bir karar aldığına göre bu uygulanır.

Şayet öğretmen evi yapılırsa meydanın iyice daralacağını unutmamalıyız. Bu eserleri bizlere bahşedenler, yapıların önlerinde torunlarına anlatmak için birer hatıra fotoğrafı çektirirler, tabi meydanda boş yer kalırsa ve ünye de kalmaya devam ederlerse…

Bir cevap yazın