SEVGİLİ FİSKOBİRLİK

0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 54 Sn.

Kurulduğunuzdan bu yana üretici için dayanak oldunuz. Tarım ürünleri sektöründe örnek bir kooperatifçilik oluşturdunuz. Pek çok başarılı çalışmalara imza atıp ülkemize döviz kazandırdınız. Sonra özünüzden uzaklaşıp yanlış metotlara girdiniz. Geleceği öngöremediğiniz için uygun stratejiler de geliştiremediniz. Yeri geldi siyaset yaptınız, yeri geldi politik söylemlerde bulundunuz. Bu hatalarınızın yüzünden hükümetler sarsıldı, seçimlerin kaderi değişti. Ülkenin farklı ürünler üreten çiftçilerine haksızlıklar yapıldı. Ülke ekonomisi ciddi zararlara uğradı. Çiftçiler alacaklarını alamadıkları için mağdur oldular. Bu yaptığımız teşhisti. Şimdi gelin bu hastalığa hep birlikte bir ilaç yazalım ve uygulayalım. Göreceksiniz alnınızın akıyla eski parlak günlere döneceksiniz.

1-Yönetim kurulunuz olağanüstü bir karar alsın, fındık işini ve piyasasını bilen profesyonel bir idareciyi geçici olarak başa getirin.

2-Bundan sonra seçimlerde okur yazar olmayan, fındık alıp satmadan bi haber olan, hiç fındık toplamamış birisini üye dahi yapmayın.

3-Ek iş olarak yönetime girmeye çalışanlara, mafyavari usullerle seçimlerde etkin olmak isteyenlere, başka bir resmi işi olanlara asla yöneticilik yolu açmayın.

4-Bazı Ziraat oda başkanlarının, bazı siyasetçilerin, bazı yüksek düzey devlet memurlarının ve bazı iş bilmezlerin ahkâmlarına, akıl vermelerine kulak asmayın.

5-Asla siyaset yapmayın. Popülist fiyat uygulamalarından kaçının. Spekülatif ve iddialı bültenler vermeyin gerçekçi olun.

6-Çok fazla olan personelinizin en az dörtte üçünün iş akitlerini feshedin.  Akşama kadar oturmaktan başka bir iş yapmayan personeliniz size yük olmaktan başka bir getirisi yoktur.

7-Kesinlikle tasarruf yapın. Makam araçlarından ve özel servis araçlarından bir an önce kurtulun.

8-Fabrikacılık yapmayın. Çünkü sizin bir dönemde aldığınız fındığı, mukayese dahi edilemeyecek düşük maliyetle, özel sektör başarıyla işliyor. Görevinizin kooperatifçilik yaparak arz fazlası ürünü depolayıp muhafaza etmek olduğundan fabrikacılığa da ihtiyaç duymayacaksınız.

9-Fındık alırken Fiskobirlik yöneticisi olanlardan torpille önce almayınız tarih sırasına uyunuz. Randımanlarda bu adamlara torpil yapmayınız. Kabuk satarken önce yöneticilerinize vermeyiniz. Kısacası haksızlık yapmayınız.

10-Bir an önce marketlerden ve fındık harici faaliyetlerden elinizi çekiniz. Çünkü sizin marketleriniz de fazla istihdam nedeniyle son derece verimsiz işliyor. Kar gibi görünen rakamlarınız ise aslında, bedava depo ve dükkanlarınızın getirdiği avantajlar olduğunu hatırlayınız.

11- Sahip olduğunuz depolar, arsalar, fabrikalar ve idari binaların tamamını satınız. Daha ucuz yerlerden arsalar alıp daha verimli depolar yapabilirsiniz.

Sevgili Fiskobirlik; hiç kuşkusuz fındık alması gereken kurum T.M.O değil sizsiniz. Ya köklü bir değişimle sahneye buyuracaksınız, ya da çiftçileriniz zaten perişan oldular, sizde kendi kendinize infilak edip tarih sayfalarında yerinizi alacaksınız. Tercih sizin.

Bir cevap yazın