0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 44 Sn.

11.12.2001

LAHANA TURŞUSU

Gündemde en çok tartışılan konulardan birisi de devlet işlerinin azaltılmasıdır. Gerek bürokratlar gerek milletvekilleri ve gerekse bakanlar bile devlette yeniden yapılanmaya gidilmesi ve işlevlerinin azaltılması yönünde görüş bildirmekteler. Sonucun iyi olacağı düşünüldüğü için bu tartışmaların hayata geçirilmesi de söz konusudur. Elbette devletimiz üzerinde gerektiğinden fazla yük vardır ve bunların azaltılması da faydalı olacaktır. Ülkemizde belediyelerin daha fazla örnek bir yapıya sahip olduğundan çoğu yenilikler önce belediyelerden başlamıştır. Belediyeler bir çok işi ya özelleştirip elden çıkartmıştır yada o işleri taşeron firmaya vermiştir. Bazı birimleri kaldırıp en az iki birimi bir birimde toplamıştır.çünkü bir birim bütünlüğü altında bir sürü daha alt birim mevcut. Yapılan işlem ise sadece evrak havalesinden o işi geciktirmekten başka bir şey değildir. Örneğin muhasebe müdürlüğü ayrı bütçe yapıyor, işletme müdürlüğü ayrı bütçe yapıyor. Oysa o iki işlemi bir birim hiç zorlanmadan yapacaktır. Bunun yanı sıra bir çok personel boşa çıkacak ve öncelikli yerlerde görevlendirileceklerdir. Belki belediyeye devletten sağlanan bir maddi kazan söz konusudur ancak giderleri hesap ederseniz ne çok zarar ettiğinizi anlayacaksanız. Yine belediyelerde fen işleri müdürlüğü vardır aynı zamanda park bahçeler müdürlüğü de vardır. İki biriminde birleştirilmesi gayet doğal olacaktır.ancak buna ünye belediyesi dahil değildir. Çünkü ünye belediyesinde küçücük bir manevra alanının genişletilmesi yerine aksine birimlerin çoğalması için fekalade bir çaba söz konusu olmuştur.

örneğin İstanbul avcılar belediyesinde en fazla 6 başkan yardımcısı vardır.ancak nüfusu 900.000 üzerindedir. Ortalama 150.000 kişiye bir başkan yardımcısı düşmektedir. Oysa ünye belediyesinde bir başkan yardımcısı bir başkan danışmanı bir sürekli belediyede vekil olarak bulunan meclis üyesi ve bu günlerde belediyeye yeni alınan bir başkan yardımcısı olacağı tahmin edilen bir kişi daha vardır. Toplam 4 kişi.70.000 kişilik ünye de 17.500 kişiye ortalama bir başkan yardımcısı düşüyor. Acaba ünye belediyesinde bu kadar çok iş var mı? varsa hangi işler ve hangi projeler hayata geçirildi. 2.5 yıllık zaman diliminde hangi proje bitirildi. Acaba ünye belediyesi arpalık mı??? bunları bilemiyoruz tabi.

işte biz buna devlette ve belediye de küçülme değilde büyüme diyoruz. Eminiz ki bu tartışmalarda olumsuz örnek oluyoruz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler mi acaba???

Bir cevap yazın