ASILLAR- VEKİLLER

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 8 Sn.

27.12.2001

ASILLAR- VEKİLLER

Her idarenin bir asılı ve bir vekili vardır. Asıllar yapması gerekenleri yaparken görev ve izin durumunda vekiller söz konusu idareyi üstlenir. Vekiller vekilliklerini yaparken hadlerini bilirler ve ona göre de mütevazı davranırlar. Fiyaka yapıp caka satmazlar. Çoğu yer düşündüğümüz doğrultuda hareket ederler.fakat istisna yerler kategorisine aldığımız ünye belediyesinde bu durum farklıdır. Çünkü ünye belediyesinde aslın yapmadı gereken işleri vekiller yapmıştır. Ünye belediyesi sınırlarında yapılan işlere baktığınızda çoğu yenilikte ve çalışmada vekillerin imzasını bulacaksınız.

Şaşırdınız değil mi?

Dedik ya ünye farklıdır ve farkıyla tanınır. Örneğin; hükümet caddesinde yol ve ışıklı kaldırım çalışması yapılmış olup diğer yerleşim yerlerine örnek teşkil etmiştir.( vekil)

Ünye de hayvan pazarı yapılmıştır. Hayvan pazarı şehir içinde mezbelelelik halde iken şehir dışına taşınmış daha kullanılır hale getirilmiştir.(vekil)

Seçimlerde söz verildiği için belediye vatandaş işbirliği ile bir köprü projesi vardır. Bu proje başlatılmış olup zor kısmı bitmiştir.(vekil) temizlik işlerinde sokak süpürme işleri özelleştirilmiş olup hem daha ucuza hem daha verimli hale getirilmiştir.(vekil) önceki dönem belediye idaresinden kalan aşevi özelleştirilerek daha ucuz ve daha kaliteli yemek ihtiyaç sahibi insanlara sunulmuştur(vekil). Su ihtiyacını gidermek için su kuyuları açıldı. Hatta bunun için bir kilometrelik hiç ortada olmayan yol bile yapıldı(vekil). En önemlisi ise çoğu şehirlerde olmayan ve herkesin gıpta ile baktığı otogar var ünye de. Bu otogar mezbelelik bi halden milyarlarca lira masraf ile mükemmel bir yapıya kavuşturuldu. Ancak burada bir sorun vardı. o sorun otobüs firmalarının uzaklığı nedeniyle otogara gitme konusundaki tereddütleriydi. ( bu tereddüt yüzünden önceki belediye idaresi döneminde otogar faaliyeti kısmen başarılı olmuştu) yine bir vekil çıktı ve onlara gereken ilgiyi gösterdi. Onları dinledi, istekleri doğrultuda otogardaki eksiklikler derhal giderildi. Sonuçta otobüs firmalarını ikna etti. Hep birlikte güle oynaya otogar faaliyete resmen geçti. Yatırım yapan işyeri sahipleri, otogar faaliyete girdiği için mutlu oldu. Otobüs firmaları mutlu olmuştu çünkü bagaj alma sorunu çözülmüştü. Taksiciler ve dolmuşçular mutlu olmuştu çünkü yolcu sirkülasyonu başlamıştı.(bunu da vekil yapmıştı)

Ne yazık ki bu ancak birkaç hafta sürdü.

Asıl gelmişti ve vekilin görevi bitmişti!!!

Asıl geldikten sonra gereken ilgiyi devam ettirmedi. Üstelik ilçe trafik komisyonu otobüslerin şehir içinden yolcu indirip bindirmemesi için karar aldığı halde!

Kazalara yol açtığı için şehir içinden kaldırılması başarılan otobüsler, artık şehir içinde yolcu indirmeye ve bindirmeye başladılar. Ve hala o eski mezbelelik yeterince kalabalık olan şehirler arası yolda şehrin içinde daha da içinden çıkılmaz bir halde devam ediyor.

Bir hizmeti yapmak çok önemlidir ancak onu sürdürmek daha önemlidir. Asıl hiçbir iş yapmadı mı diye soruyorsanız söyleyelim; asıl büyük cami karşısında mükemmel bir park yaptı.

Yaptı yapmasına da o güzelim parkın tam göbeğine bir de büfe kondurdu…(ASIL!!!)

Bir cevap yazın