ÜNYE DE ELEKTRİK SIKINTISINA SON

0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 21 Sn.

OCAK 1993                                         YENİ BAŞKENT                                  ÜNYE DE ELEKTRİK SIKINTISINA SON

ORDU- geçtiğimiz günlerde gazetemiz adına ÜNYE TEK şefi Ali Kemal Yılmaz dan Ünye nin elektrik şebekelerinin sorunları, yapılan ve yapılacak hizmetler hakkında bilgi aldık.

Ünye nin en büyük sorunlarından biri olan  yıkık dökük direkler, sık sık arıza yapan hatta devamlı olarak kesilmek zorunda kalan elektrik şebekelerinin yenilenmesi ve onarılması için 1989  yılında keşif bedeli için 4 milyar 500 olarak belirlenen işler ihale edilerek çalışmalar başladı. Bugün % 70 gibi büyük bir bölümü başta yılmaz ın olmak üzere çalışanların olağanüstü gayretleri sonucu tamamlanmıştır. Beton direklerin önemli bir bölümü tamamlanmıştır. Kalan bölüm ise en geç 1993 yılı sonunda bitirilecektir. Yapılan keşif bedeli yıldan yıla yapılan zamlarla 7 milyar 400 milyon liraya çıktı. Halen yaklaşık 40 köyde şikayetlere neden olan elektrik yetersizliği ilave trafolar sayesinde düzene sokulmak üzere. Şehir merkezinden itibaren, yer altı enerji nakil hatları yapılacak, şehir en çağdaş ve en yeni teknolojiden yararlandığı için tüm kesintiler % 90 oranında azalacak. Aydınlatma amacıyla hemen hemen her direğe sokak lambası yerleştirilecek. Aynı çalışmalar başta tekkiraz olmak üzere diğer yerlerde de sürdürülüyor. Bütün bu hizmetlerin en geç 1993 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Ünye de yıllardır faaliyet gösteren, vergi vermeyen, yetki belgesi olmayan, iş yeri olmadan korsan çalışan, sanatı tam bilmediği için iş yaptığı yerlerde zarara yol açan korsan elektrikçiler hakkında ne gibi bir işlem yapılacağı Ali Kemal Yılmaz şunları söylüyor. “ bu gibi durumlar için özel bir servis açılacak. Özel kontrolörler görev yapacaklar. İnşaata başlanmadan önce yetkili elektrikçiyle inşaat sahibi arasında form doldurulacak sözleşme imzalanacak.”

Anlaşılan elektrik tesisatımız bundan sonra daha güvenilir olacak, müessese sahipleri zor durumda kalmayacaklar. Belki de hepsinden önemlisi bundan böyle herkes elektrikçilik yapmayacak.

Bir cevap yazın