REFERANDUM GÜZELLEMELERİ

0 0
Okuma Süresi:3 Dk., 32 Sn.

Birkaç hafta sonra birkaç anayasa maddesi değişikliği için referandum var.

Baktığımızda bir tarafta liberal ve muhafazakâr düşünen partiler EVET diyor.

Diğer yanda ise Solcu, Sağcı ve Kürtçü partiler ise hayır diyor. Siyasiler tezlerini seçmenlere kabul ettirmek ve diledikleri yönde oy kullandırtmak için, ülkeyi şehir şehir dolaşıyorlar.

Bir yandan masraflı ve başka işiniz gücünüz yok mu dedirtecek haller oluyorsa da, gerçekte bu bir demokrasi güzellemeleri adına hoş bir şeydir de.

Bir teklif hazırlıyorsunuz ve ülkenin efendilerine yani HALK’INA soruyorsunuz! Kabul ediyor musunuz? Etmiyor musunuz?

Doğrusunu isterseniz Hayır’cıların neden hayır dediklerini tam olarak anlayamadım. Ama EVET’CİLERİN ne dediklerini gayet iyi anlıyorum. Seçimde halka değiştirilmesi teklif edilecek olan maddelere bir göz atalım.

A-Darbecilerin koruma zırhı kalkıyor! Şimdiye kadar darbe yapanların, ülkeyi ekonomik olarak batıranların, binlerce insanı hapislere tıkanların, onlarca genci idam edenlerin yargılanmasını içeriyor. Soruyorum bunun nesi kötü? Bu olmasın mı? Her isteyen silah bende diye darbe, muhtıra, uyarı vs. yapmaları hangi demokratik ülkede olan bir şeydir ki? Türkiye muz cumhuriyeti midir?

B-Her yıl yapılan yüksek askeri şura da atılan personeller olur. Kaldırıp atıyorlar! Ve atılanlar hiçbir yerde hak hukuk arayamıyor. En nihayetinde adamın hayatı kayıyor ve sefil bir şekilde ömrünün geri kalan kısmını tamamlamaya çalışıyor. Bu madde de YAŞ’TA eften püften sebeplerle atılanlara yargıya başvurma hakkı veriliyor. Öyle ya! Ya adam gerçekten suçsuzsa! Haklıysa görevine devam edebilse bunun ne mahsuru olabilir ki? Yani ordudan atılan adamlar bu memleketin insanı değil mi?

Üstelik ordu haricinde bütün görevlilerin böyle bir hakkı var. Memuru görevden alıyorsunuz bir hafta sonra mahkeme yoluyla geri geliyor. Onunki can da ordudan atılanın ki ne?

C-Fişlemeleri bilirsiniz. Kim bilir belki en safımız bile fişlenmiştir. Kategorize edilerek fişlenir insanlarımız. Bu komünist, bu aşırı milliyetçi, bu irticacının önde gideni, bu kuran kursuna çocuk yolladı, bunun gözünün üstünde kaşı var hem de keman gibi vs.

Bu ve buna benzer birçok sebeplerden özellikle aydınlarımız fişlenmiştir. Ve hayatının her aşamasında karşısına hilkat garibesi gibi dikiliverir. Hele de devlet ile ticari ya da memuriyetlik işleri varsa Allah o fişlenene yardım etsin. E arkadaş şimdi bu fişleme kaldırılıyor bunun ne sakıncası var Allah aşkına? Yani insan rahat rahat fikrini söyleyemeyecek mi? Dilediği gibi konuşamayacak dilediği gibi yaşayamayacak mı? Burası Mozambik cumhuriyetimidir?

D-Memura toplu sözleşme hakkı geliyor. (En çok tuhafıma giden bu madde). Çünkü bazı kırmızı sendika ağaları bu anayasa değişikliğine karşılar. (Adamların taraftarlığı o kadar ileri düzeyde ki, onlarca yıl sonra Taksim de 1 Mayıs kutlamalarına izin veren bu iktidara bırak teşekkürü bir de yan çizdiler) Bu maddeyi CHP falan teklif etse devrim yaptılar diye omuzlarda gezdirirlerdi ama Ak parti teklif ettiği için tu kaka oldu. Tamam, omuzda gezdirmeyin ama bırakında memurun hayrına olan bu maddeyi de kabul edin sevgili ağalar.

Daha birkaç madde var ama onlara girmeyeceğim. Ama Hayır’cıların asıl karın ağrıları başka. Şimdi onlara değinelim.

E-TBMM yüce millet adına Anayasa Mahkemesine üye atayacak. Üye sayısı da 11 den 17 ye çıkacak. Niye karşısınız? Böyle daha mı iyi? Oradaki üyeler ve gelmesi muhtemel üyeler de paslaşarak falan mı geliyorlardı? Belli bir mezhep ve ideolojik görüşe sahip insanlar mı yoksa?

F-Nur yüzlü dedelerden oluşan HSYK’mız var. Burada 7 kişi görev yapıyor. Ve gelecekte de kimlerin geleceği bugünden belli. Ama Ak parti işi bozdu ve bu sayı 22’ye çıkarılacak. Bir önceki maddede sorduklarımı hatırlayın!

Bunun yanı sıra bakan yargı atamalarına karışmayıp HSYK kendi arasında karar vermesi sağlanacak. Bunun nesi kötü ki? Haa! Sorun 22 kişide. Kimler gelir belli olmaz değil mi?

G-Son olarak parti kapatılmasını iptal eden maddede kalalım. Partileri halk kurar ve halk kapatır. Milyonlarca oy almış bir partiyi 11 adet seçilmiş memur tak diye kapatabiliyordu. Ya bu 11 kişi uzaydan geldiler, ya Allahın özel kulları, ya da bu işte bir anormallik var. Yani milyonlarca insan bu ülkeyi sevmiyor ama 11 kişi çok sevdiği için onları terbiye ediyor onları hizaya sokuyor. İşin garip tarafı sık sık kapatılan ÖDP bile anayasa değişikliğine karşı çıkıyor. Burnuma pis kokular geliyor. Valla sizin derdiniz üzüm falan yemek değil de bağcının ağzını burnunu dümdüz etmek. Ya da sık sık söylediğiniz ve size nereden verildiği meçhul kaleleriniz elinizden gidiyormuş gibi bir paranoyaya kapılmışsınız. Allah aşkına birisi çıksın bana izah etsin. Biz bu maddelere şunun için bundan sebep karşıyız! Eğer beni ikna etsinler ben de hayır diyeyim. Ama bana fındık, kayısı, künefe’den sebeple gelmeyin kızarım.

Bir cevap yazın