RAHMİ GÜNER BEY SORUYOR!

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 40 Sn.

CHP Ordu milletvekili Rahmi Güner İl Tarım Müdürlüğü’nün internet sitesinde Atatürk resmi neden yok diye, TBMM’de Bakan Mehdi Eker’e sormuş? Sıkça soru önergeleri vermesiyle meşhur olan vekilimiz, daha öncede birbirinden ilginç sorular da sormuştu. Örneğin ödenmeyen çeklere hapis cezasının kaldırılmasını istemişti. (Alacaklı olanın ekonomik perişanlığına nasıl bir çözüm önerdiğini söylemedi ama olsun!) Fatsa’nın kumunu (yanlış okumadınız bildiğimiz KUM) yanıtlaması üzere Başbakan R.Tayyip Erdoğan’a sormuştu. Yine Camii tuvaletlerinde pisuarlar mekruh olduğu için mi kaldırıldı diye İçişleri Bakanına sormuştu.  Bazen pot kırıyordu ama o kadarcık olsundu. Örneğin geçenlerde meclis kürsüsünde konuşurken aynen şu ifadeleri kullandı; “Sayın Öcalan’a neden Sayın Öcalan dediniz?” (Hani bir laf var ya “Lan deme Lan” hesabı.) Meclis gülmekten yerlere yatmıştı.  Fındık fiyatlarıyla ilgili birçok gaf, yanlış bilgi, propaganda kokan cümleler sarf etmesiyle de ünlü olan bu vekilimiz, bazen de farkında olmadan çelişkiye düşebiliyor. Yine örneğin diyor ki; bu iktidar olmasa fındık 7 TL olurdu. Bir başka beyanında da diyor ki; CHP iktidara gelirse fındık 6 TL olacak. Şecaat arz ederken sirkatin söylemenin Rahmi’cesi olan bu tutarsızlıkları halk görüyor ve kıs kıs da gülüyor. Rahmi bey’in bazen kendisi inanmasa bile tribünlere oynamak zorunda kalabileceğine hak veriyoruz, olabilir. Maalesef ülkemiz siyasetinde bu tür absürt davranışlarda bir realitedir. Oy veren seçmenlerine saygımdan dolayı kendisine başarılı ve bol soru sormalı bir yasama hayatı diliyorum. Ve bu bağlamda kendisine yardımcı olmak istiyorum. (Aha da oluyorum.) Evet, Rahmi Bey haklı. İl tarım müdürlüğü internet sitesinde Atatürk resmi neden olamaz? Resmî kurumda Atatürk resminin olmaması çok elem verici! Esef ediyorum! Ama ben kendisine küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Mensubu olmaktan övünç duyduğu CHP’nin, İsmet İnönü döneminde Atatürk’ün resmi paralardan, posta pullarından, resmî dairelerden ve birçok yerden kaldırılmıştı! Önce bunu bir hatırlamalı, sonra yüksek perdeden bunun yanlışlığını haykırmalı ve sonrada bu soruyu öyle sormalı değil midir? Rahmi bey; emin olun o zaman samimiyetinizden kimse kuşku duymayacaktır. Hiç kimse, sizden Süleyman Demirel gibi “dün dündür bugün bugündür” sözünü de işitmek istemeyecektir hatırlatayım. Sorduğunuz sorular elbette çok önemli. Fakat emin olun bu bölgenin çiftçisi il tarım müdürlüğünün internet sitesine girip bakmıyor. Onlar için daha önemli sorular-sorunlar var. Siz, bence tarım bakanına şimdi yazacağım soruları sorunuz. Biraz ciddi olalım ve şu an çok acil ihtiyaç duyduğumuz soruları bir yandan kâğıt kalem hazırlayarak lütfen not alınız!

1.Fındık söküm alanları belirlendiği halde ruhsatsız alanlarda söküm için henüz çok komik sayıda başvuru olmuştur. Bunlar için ne gibi müeyyideler düşünüyorsunuz? Her yıl gündeme gelen ve her defasında uzatılan “K” belgesi gibi süreyi uzatmak ve erteleme eğiliminde misiniz? Ve eğer böyle olursa orta Karadeniz üreticisinin hali ne olacak?

2.En büyük girdi olan kimyevi gübrede KDV’yi indirmeyi düşünmüyor musunuz? Olmayacak şeylerde düşürülen KDV oranları kimyevi gübre için önem arz etmiyor mu?

3.Devletten destek almak için Ziraat Odalarından, Tarım Müdürlüklerinden ve bir sürü resmî dairelerden istenen evrakları daha aza indirmek mümkün değil midir? Eğer değil ise özellikle Ziraat Odaları ve diğer yerlerde aidat, üyelik vs. gibi deli dumrul aidatlarını aldırmasanız olmuyor mu?

4.Üreticiye kimyevi gübre satan esnaflar tam 8 adet belge hazırlayıp Tarım, Emniyet ve Jandarma’ya teslim ediyorlar. Bu kadar evrak, zaman, mevzuat sarfiyatı çok gerekli midir? Bunun nedeni gübreden bomba yapılır endişesi ise, Karadeniz’de kaç defa gübreden bomba patlatmışlardır?

Bir cevap yazın