Kaçın Türkler Geliyor

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 47 Sn.

Hacer hanim bu haftanin yazisini Avusturya/viyana dan gönderiyorum. sen bununla ilgili yazimin ustune bir sey koymak istersen koyabilirsin. senden ayrica ricam buradaki klavyelerde noktasiz harfler yok. o yüzden I ve C lere ve diger harflere bir göz atip düzeltme yapmanizdir. Arkadaslara selamlar ve iyi calismalar

EROL OKUTUCU / viyana

 

KAÇIN TÜRKLER GELİYOR

Ormanlık alandan geçerken Dursun Temel’e sormuş; Temel şu manzaranın güzelliğini görüyormusun? Temel cevap vermiş; ağaçlardan bir şey görünmüyorki!

Sürekli Ünye’de kaldığımız için Türkiye’nin, Türklerin neler yaptığını göremiyoruz. İnsan seyahat etme imkânı bulunca bazı şeyleri yakalıyor. Bu sehayatimde dünyanın 8 inci, Avrupanın 6 ıncı hızlı trenine binmek nasip oldu.

Şimdilik Ankara-Eskişehir arasında faal olan bu hızlı tren ileride İstanbul’a, oradan da tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacağını öğreniyoruz. Karada 254 km/saat hızla seyahat etmek, insanda hoş intibalar bırakıyor doğrusu. Gelistirilmesinde cok geç kalan tren yolları, geçtiğimiz 8 yıl içerisinde oldukça mesafe aldığınıda öğreniyoruz. Bu zaman zarfında 11.000 km tren yolu yenilenmiş.

Sultan 2.Abdülhamid Han tarafından yaptırılan fakat sonradan tarumar edilen hicaz demir yolunun yapımınada başlanmak üzere. Yaklaşık 2.000 km olan bu yol Türkiye’yi tüm ortadoğu ve arap ülkelerine bağlayacak. Eğer bu tren yolu yapılırsa ticaretimiz ve turizmimiz patlama yapacağı kaçınılmazdır.

Yeni bir gelisme olarak Zorlu enerji 12 milyon metreküp/yillik dogalgaz havzasi buldu. Disa fazlasiyla bagimli oldugumuz enerji de guzel haberler gelmeye devam edecek gibi.

Yoğun olarak çalışan bir bakanımız var. Taraflı tarafsız her kesimin hayranlıkla izlediği bu başarılı bakanımız Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu.

Sürekli yurtdışında ve ikili temaslarda bulunan bakanımızı, diplomatik çevreler gelmiş geçmiş en başarılı dış işleri bakanı olarak lanse ediyorlar. O kadar ragbet görüyorki dünyanin en iyi üniversitelerinde konusma yapmasi icin surekli teklifler aliyor. Konustugu zamanlarda ise ayakta alkislaniyor. Cünkü sunumlarinda tamamen evrensel ve Baris icerikli tezlerini mantik cercevesine oturtmayi basariyor.

Sevgili bakanımız Arapların, Balkan ülkelerinin ve bir çok dost-düşman devletlerin Türkiye’ye bakışını değiştirdi. İki düşman kardeş olan Bosna ve Sırpları barıştırıp kardeş yaptı. İlginç olan şey ise Sırp Başbakanının; “Türkler bizim en iyi partnerimizdir!” sözünü söyleyebilmiş olmasıdır. Bu farkliliklari yurt dislarina cikarken gümrük kapilarinda hissedebiliyoruz. Artik eskisi gibi Türklere sorun cikartilmiyor.

Neredeyse savaş açacağımız Suriye ile olan ilişkilerimizin geldiği noktayı görmemiz lazım.

Ya Rusya? Yıllardır düşmanımız olan ve bize vize uygulayan bu ülke, şimdi en büyük Ticari ortaklarımızdan biri haline geldi. Ve Vizeyi kaldırıyorlar. Nereden nereye.

Bizim sanal olarak en büyük düşman gördüğümüz ülkelerden birisi de Yunanistandır. Bu günlerde ekonomik olarak perişan bir halde cedelleşiyor. Türkiye ile Yunanistan’ın ortak özelliği Nato ülkeleri içerisinde en çok silaha para ayıran ülkeler olmasıdır. İkisi birbirinden korktuğu ve çekindiği için silah üreticilerini ihya etmeye yarayan bu kısır döngü malesef ekomilerini böyle tarumar edebiliyor. Akli basinda kocaman  adamlar neyin doğru neyin yanlış olduğun göremiyorlar demekki.

Oysa iki ülke anlaşsa ve eş zamanlı silah alımlarında indirime gitseler rahatlayacaklar. Silaha ayrılan bu parayı eğitime ve sağlığa ayırıp daha müreffeh bir toplum oluşmasını sağlayacaklar. İşte bu günlerde Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan gezisi büyük önem arzediyor. Yunan idarecilerin buna yakın bir teklif yapacaklarını yapılan yorumlardan anlayabiliyoruz. Son olarak ciddi ciddi Türkiye`de köklü yapisal degisiklikler tüm hiziyla devam ediyor. En son görüsülen Anayasa degisiklikleri tüm direnmelere tüm engellemelere ragmen basarili bir sekilde gecti. Halk onay vermek icin sabirsizlikla referandum gününü bekliyor. Artik hic bir sey eskisi gibi olmayacak. Büyük veya kücük hangi sehir olursa olsun tüm Türkler bu degisime hazir olmali ve elinden gelen tüm katkiyi yapmalidir.

Bir cevap yazın