FESTİVALİN GETİREMEDİKLERİ

0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 8 Sn.

10.01.2002                                                         HALK GAZETESİ                                               FESTİVALİN GETİREMEDİKLERİ

Ünye belediyesi bu yıl festival yapma konusunda isteksin davranıyor. Çünkü kaynak yok aslında festival yalnızca belediyenin görevi de değil. Ünye de festival; kaymakamlığın, belediyenin, tic. Odasının, tic. Borsasının kısacası sivil toplum örgütlerinin görevidir çünkü festivalin adı belediye festivali değildir. Ünye kültür ve turizm festivalidir. Ne yazık ki saydığımız odalar ve gruplar sadece toplantılara katılırlar icraat noktasında maddi yardım yapmıyorlar. Böyle olduğu için de belediye mecburen elini taşın altına sokmak zorunda kalıyor. Özel ve tüzel kişilerden bağış almak için sürekli kapıları aşındırıp kaynak bulmaya çalışıyor. Maaşını bir veremeyen bir belediye bunun ne demek olduğunu gayet iyi biliyor. Halk ise tepkili. Maaş vermeye kaynak bulamıyorsun ama festival için kaynak bulabiliyorsun.

Kültür bakanlığında gelecek kaynak ise birkaç yıl hayal kırıklığı yaratan rakamların ötesi geçmedi. Üstelik küçük miktar ödeneği almak için harcanan çaba daha da fazla kıymet ediyor. Çünkü o paracıklar için Ankara ya sık sık gidiliyor, festivaller daha çok kültür ve sanat ağırlıklı olabilirse para konusunu yazmamıza hiç gerek kalmayacaktı. Ancak halkımızın şöhretçi sanatçı getirmediğimiz zaman etkinliklere katılımını sağlayamıyorsunuz.

Ünye belediyesi festival yapma veya yapmama arasında ki tercihini kullandı. Belediye başkanı Mehmet Türk ün kaymakam beye en son olarak söylediği bu yıl ki festivali yapacak gücümüz yok. Para bulunursa festival yaparız bulamaz isek maalesef bu işte yokuz.

Bize göre doğrusu budur. Önce kriz içinde inleyen belediye çalışanına çözüm daha sonra da festival…

Bir cevap yazın