0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 15 Sn.

Geçtiğimiz haftalarda Bulgaristan, Avusturya, Almanya, Fransa, Lüksemburg ve Slovakya’yı kapsayan bir seyahat yaptım.

İstanbul boğaz köprüsünü geçtikten sonra gerek maddi ve gerekse manevi olarak Avrupa etkisini görmeye başlıyorsunuz. İkili ilişkiler, giyim kuşamda tercih edilen tarzlar ve dünyaya bakış hemen fark etmeye başlıyor.

İstanbul boğazına kadar tüm coğrafyanın halklarında hüküm süren anlayış Şark’lı zihniyettir. Oradan sonra Avrupa kıtasında ise Garp’çı anlayışı iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Aralarında o kadar çok farklar var ki.

Batılı aradığı adresi navigasyonla ya da elindeki şehir haritasıyla bulur. Şarklı ise; “Hemşerim şu adrese nasıl giderim?” sorularıyla. Garplı fiyat etiketine 9.99 yazar güya 10 demeyip tüketiciyi ikna edecektir. Şarklı 9.99 fiyatla karşılaştığında 10 verir ve “üstü kalsın” der. Garplı uçağa, trene bindiği zaman saatlerce yanındakine bakmadan seyahatini bitirir, Şarklı ise koltuğa oturur oturmaz; “Nerelisin?” sorusuyla başlayan sohbeti yolculuk bitinceye kadar devam ettirir. Garplı, Uçak 15 dk. Rötar yaptıysa bunu İnsan hakları mahkemesi konusu yapar, Şarklı ise bir gün bile rötar yapsa; “bunda da bir hayır vardır!” der.

Garplı ne iş yaparsa yapsın sağlam ve temiz yapar. Şarklı bozuk ve düzensiz yapar. Garplı WC bekçiliği yaparken bile gülümser ve her gelene teşekkür eder, Şarklı normal bir işyerinde bile kim gelmiş kim gitmiş oralı bile olmaz.

Garplı acelecidir, Şarklı Sabır kavramının arkasına sığınarak sürekli erteler-öteler. Garplı disiplinlidir saatlerine dakikalarına dikkat eder, Şarklı akşama kadar randevusunu iyi niyetlerle bekler. Garpta her şey kurallıdır, Şarkta ise polis bile sizi tutuklamaya gelirken dostça arkadaşça gelir. Sizi cezaevine koyarken bile “Allah kurtarsın!” der.

Garpta her şey makineye, bilişime kısaca otomatiğe bağlanmıştır, Şarkta ise el yordamları devam etmektedir. Garpta en geniş aile çocukları ile görüşebilen aile iken, Şarklılar 7 göbek akrabalarını takip edenlerdir.

Garpta saat 21.00 de hayat biter açık sadece hastane kalmıştır, Şarkta ise 24 saat açık bakkal bile bulabilirsiniz. Garpta her yerde bol ağaç, çiçek ve park bahçe vardır, Şarklılarda ise evinin önünde yabancı ot bile bulunmaz.

Garpta eskiye dair ne kadar bina, araba, her türlü materyal tarihi kimlikle korunup kollanır, Şarkta ise ahır, büfe, helâ yapılır. Tarihi sur taşları ise ev yapmak için sökülüp tarumar edilir.

Şarklıların içerisinde Türk’lerle gurur duyacağımız yanları da yazmalıyız.

Dünyanın her yerinde bireysel maddi ve manevi fedakârlıklarla ciddi bir eğitim seferberliği yapılmış.

Avusturya da bulunan Wonder derneğinin kontrol ettiği bine yakın talebesi var. Her ülkede faaliyette olan yüzlerce dernek, cemaat ve gruplar bu faaliyetlerine özveriyle devam ediyorlar. Avrupa’nın her şehrinde birçok Türk işyerleri var. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin tv antenlerinin tamamı Türkiye’ye dönük.

Avrupa’nın her yerinde Türkçe konuşuluyor ve anlaşılabiliyor.  Emin olun zannedildiği gibi gezmenin fazla bir masrafı yok. Dinimizde Allah cc nin ayeti var; “Gezip dolaşın ibret alın”. Bir hadiste de; “Seyahat ediniz sıhhat bulunuz”. Ve çok güzel bir atasözümüz de var; “Tebdil-i mekânda Ferahlık vardır”.

Bir cevap yazın