EMNİYET KEMERİ

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 3 Sn.

Bütün ülkemiz de trafiğin en yoğun olduğu bu aylarda hergün onlarca kaza haberine artık alıştık. Gerek teknik hatalardan gerekse sürücü hatalarından dolayı kazalar oluyor.

Alkollü olarak yola çıkarsanız kaza yapma olasılığınız çok fazladır.

Uykusuz yola çıkarsanız kaza yapma olasılığınız çok fazladır.

Dikkatsiz olursanız kaza yapma olasılığınız çok fazladır.

Hatalı sollarsanız kaza yapma olasılığınız, dikkat çekmek için uyarı levhalarına uymazsanız aracınızın teknik bakımlarını yapmazsanız kaza yapma olasılığınız çok fazladır.(geniş ve düzgün yol sorununu söylemiyoruz çünkü artık bu ülke de yol olmadan yaşamaya alıştık.)

Hele bunlardan birisi var ki olmadan asla olmaz.

Göz olmadan görmenin imkansız olduğu gibi burun olmadan koku duyma olayının olmayacağı gibi kesin olan bir trafik kuralı var.

Olmaz sa olmazın adı emniyet kemeridir.

Emniyet kemerini takmadığınız zaman her şeye hazır olmanız gerekmektedir.

Emniyet kemerinin takılı olmadığı zaman hiç şansınız yoktur darbe alacaksınız.

Bırakın 100 km. ile çarpmayı 20 km. ile bir hızla bile mutlaka darbe alacaksınız.

Çünkü aracınız birden bire bütün fizik kanunlarına muhalefet ederek duracaktır.

Durduğu anda o kıyamet anı sizi yakalayacaktır.

Sevdikleriniz ve sevmedikleriniz hepsi 0 saniye bile olmayan salise içinde gözünüzün önüne gelecektir.

Yapacağınız hiçbir şey kalmayacaktır artık. Sadece hedefe kilitlendiğinizi görüyor olacaksınız. Ve bir an önce bitsin ufak tefek sıyrıklarla kurtulayım diye bekleyeceksiniz. Oysa bitmemiştir. Daha çok acı sonuçlar kazanın bitişinde kazazedeyi bekliyor olacaktır.kanlar akıyordur artık kazanın sonucunda. Nefes aldığını anladığı andan bir şeyim yok havasına girer insan. Hastaneye bir aracın bir an önce götürmesi için Allah a yalvarıyordur yaralımız. Eli kan akan yaralarındadır. O karmaşa anında yarasına basmaya bi tampon bile bulamaz. Eğer kaza gündüz ve kalabalık bir yerde yapılmışsa yine şanslı sayılır çünkü herkes yardıma koşacaktır. Bizim yaralı hala iyiyim havasındadır. Halbuki hastanede sonuçlar hemen sonra belli olacaktır. Kaç kırığı var kaç kesiği var. acaba iç kanaması var mı beyin travması var mı? tabi ölümle sonuçlanmayan kazada kazayı yapan sürücü buna zaman sonra ”ucuz atlattık” verilmiş sadakamız varmış diyecektir. Sonra aracının hasarına üzülmesi ayrı bir acı verecektir ona. Oysa onda yıllar boyu gitmeyecek olan kalıcı yaralar olacaktır. Yüzünün pürüzsüzlüğünü sıkça söyleyen yaralımızın artık böyle bir şansı yoktur çünkü artık o güzel yüzünde kalıcı izler olacaktır. Bedenindeki kalıcı yaralar görünmeyeceği için önce yüzü aklına gelecektir. tabi bu sürücümüz şanslıdır çünkü hala yaşıyordur. Ne için bütün bu acılar? Sadece emniyet kemerini takmadığı için.

Sadece emniyet kemersiz olduğu için. Emniyet kemerinin sadece polislere gösterildiğini sandığı için.

Nerden mi biliyorum?

Biliyorum çünkü geçtiğimiz günlerde trafik kazası yaptım.

Ve az kalsın ölüyordum…

Sırf emniyet kemerim takılı olmadığı için …

Verilmiş sadakamız varmış hala yaşıyorum.(bende demiş olayım…

Bir cevap yazın