ÇIKMAZ SOKAK; TRAFİK

0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 51 Sn.

Şehrimizde ki en büyük sorun nedir diye sorulsa herhalde birinci olarak trafik sorunu cevabı verilir. Gerçektende trafik sorunu gittikçe kangren olmaya başladı. Geleceği görmeyen şehir plancıları ve popülist belediye idarecileri, dar ve çıkmaz sokaklı yolları bizlere miras bıraktılar. En beğenmediğiniz Sovyet bloku ülkelerine gidin geniş bırakılmış caddelerine bakın, alt yapılarının onlarca yıl daha hizmet verme potansiyeline bakın, birde bizim caddelerimize bakın farkı göreceksiniz. Yeni nesil idareciler de ısrarla şehri açmaya değil daha da daraltmaya çaba gösteriyorlar. Maalesef mevcut caddeleri değiştiremeyiz ama çözüm bulabiliriz. Belediye ve emniyet müdürlüğünün değerli idarecileri; sizlere çözüm öneriyorum! Eğer sonuç olumsuz çıkarsa bana istediğinizi söyleyebilirsiniz.

1-Orduya ve Samsuna yolcu çeken minibüslerin şehir içinde defalarca tur atması engellensin. Gidecek yolcu zaten yolda bekliyor. Her yarım saatte kalkan arabaların birini kaçırsa diğerini yakalayabiliyor.

2-Dolmuşçuluk yapan araçlar şehir içlerinde muhtelif yerlerde 3-10 dakika arası bekleme yapıyor. Belediyenin karşısında, Meydanda ve Tedaş’ın karşısında. Oysa her dolmuş hattının şehir dışlarında yazıhaneleri var! Neden şehir içerisinde hiç bekleme yapmadan turunu atıp yazıhanelerine dönmezler ki? Söz konusu dolmuşların şehir içlerinde bekleme yapmaları sonlandırılsın.

3-Tali yollara sağlı sollu araçlar park ediliyor ve ana yolların trafiğini kilitliyor. Bu parklar yasaklansın. Tali yolları boşaltırsanız ana yoldan daha çabuk çıkılacak ve trafik sıkışmayacaktır.

4-Şehir içlerinde kaldırımlara (evet yanlış okumadınız kaldırımlara!) araçlar park ediliyor. Yayalarda mecburen araba yolunu kullanıyorlar. Her aracı park etmek merasim istiyor ve arkadaki arabayı bekletmeye zincirleme tıkanmaya yol açıyor bu engellensin.

5-Şehrin muhtelif yerlerinde devasa kamyonlar park yapıyor. Diğer yandan bakıyorsunuz kamyon garajı bomboş bekliyor. Bu araçlar kamyon garajına yönlendirilsin.

6-Köy minibüsleri şehrin belli yerlerinde yolcularını bekliyorlar. Onları işleri bitince minibüs garajına, sığmıyorsa belediyeye ait park alanlarına ücretsiz park ettirilmeleri sağlansın. Yolcuların gideceği saatte parktan çıkarlar yolcularını alırlar ve giderler.

7-Otobüslerin şehir içinden yolcu almalarına engel olamıyorsunuz, hiç olmazsa şehir içinden otobüs kaldırmaları yasaklansın. Belediyenin karşısındaki yolu kilitlemeniz demek tüm şehir trafiğini kilitlemeniz demektir.

8-Özellikle ana yoldan Niksar caddesine giren yol üzerine bir çok araç park ediyor. O tarafa dönecek araçlar, ordu istikametine devam edecek araçlarla birlikte bekliyorlar ve gereksiz yere trafik sıkışıyor.

9-Şehir içlerinde araç park etmeye müsait olmayan dükkanlar var, bu işyerlerine malzeme indirilmesi ve yükleme yapılması akşam saatlerinden sonra yapılması sağlanmalıdır.

Saygıdeğer idareciler; Önerilen bu trafik çözümü bari masrafsız ve para gerektirmiyor!

Bir cevap yazın