0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 8 Sn.

Geçtiğimiz hafta ECZANELERİN kepenk kapatma eylemini hep birlikte gördük. Türkiye genelinde eczacılar odası tarafından alınan kararla yapılan bu eylem hayli ses getirdi. Ama benim gibi meraklı insanlar da başka şeyleri sorgulama ihtiyacı da hissettiler tabi. Eczacıların başkaca sıkıntıları var mıydı bilmiyorum fakat kamuoyuna açıkladıkları, hükümetin ilaç fiyatlarını düşürmesinden dolayı paralarının azalacağıydı. Şimdi merak edilen sorulara başlıyoruz. (Gerçi fazla merak sağlığa zararlı ama olsun!)

1-Hükümet ilaç fiyatlarını yükseltseydi “fakir fukaraya ayıp oluyor diye” yine eylem yapar mıydınız?

2-Eczane açıp da eczanesinde oturmayan ve diplomalarını kiralayan eczacılar için de bir eylem düşünüyor musunuz?

4-Örneğin ben kimyevi gübre bayisiyim. Bizde gübre fiyatları bazen %50 ucuzladığı zamanlar olur. Ben bu durum da kepenk kapatmalı mıyım?

5-Yine örneğin ben fındık tüccarıyım. Fındık fiyatları 7 tl den 2.4 tl ye düştüğü zamanlar oldu. Şimdi ben dükkânı kapatsam iyi olur mu?

6-Esnaf galerici. Elinde 40-50 adet araba var. Oldu ki hükümet iştaha geldi ve dedi ki “ötv” vergisini kaldırıyorum. Haydi, fiyatlar dibe vurdu. Şimdi bu galeriler eylem yapsınlar mı?

7-Akaryakıtta fiyatların sürekli oynadığını biliyoruz. Düştüğü zaman çok ciddi rakamlarda zararlar söz konusu. Şimdi akaryakıt firmaları pompa kapatma eylemi yapmaları ve araçları çalışamaz hale getirmeleri caiz midir?

Bu örnekler onlarca defa çoğaltılabilir. Eczacılar para kazanmak için eczanecilik yapıyorlar. Dolayısıyla fiyatlardaki bu oynamaları nasıl ki yükselirken hoşlanıyorsalar, düşerken de bir zahmet sineye çekecekler. Ha yok eğer eczacılar kamu hizmeti yapıyoruz diyorlarsa (ki ben böyle düşünüyorum!) insanların sağlığı ile maddi zararları bahane edip oynamamalılar. Aynı şekilde memurların uyarı eylemine de şahit olduk. Haklı olarak ve hakkı olarak maaş ve başkaca haklarda iyileştirme isteyen memurlar da fena uyardı. (İşçi sendikaları daha piyasaya inmedi onlar bir inse uyarının dik alasını göreceğiz.) Da, yine merak ediyorum bu ülkede eylem yapanlar ne kadar işsiz var biliyorlar mı? Aldıkları maaşın yarısını kabul edebilecek kaç milyon insan evladı vardır hiç tasavvur edebilirler mi? Bence işçi ve memur eylem yapacağı zaman ülkenin ve dünyanın şartlarına da bir göz atmasında fayda var. Çünkü burası Amerika veya Avrupa değil. Keşke daha çok maaş alın daha çok haklar elde edin ama para yok işte olsa dükkân sizin. Çeklerini ödeyemeyen borçtan dükkânlarını kapatan on binlerce esnafın olduğunu unutmayın! Eczacılara, memurlara ve işçilere önerim bu tür eylemleri yaptıktan sonra küçük bir anket yaptırsınlar. Vatandaş sizleri ne kadar haklı buluyor ne kadar haksız buluyor göreceksiniz. Ha birde madem örgütlüsünüz madem odalarınız-sendikalarınız var, o zaman bu tür eylemleri bazen de demokrasi adına da yapınız. Mesela darbelere-darbeye niyetlenenlere karşı durunuz! Üniversiteler de katsayısı sorununu adil olmadığını yüksek sesle söyleyiniz! Başörtüsü bir insan hakkıdır deyiniz! Hep akçalı işleriniz için eylem yapmasanız ya!

Bir cevap yazın