Beyin’in Geliştirilmesi

0 0
Okuma Süresi:3 Dk., 31 Sn.

BEYNİN FONKSİYONLARI VE GELİŞTİRİLMESİ
1.Herkesin beyni farklıdır. Farklı kimyasallar salgılar farklı farklı kontrol edilir.
2.Allah yaratırken herkese eşit beyin vermiştir. Geliştirmek bizim elimizdedir.
3.Beyini Uyanık tutabilmek için (Şuurlu olabilmesi için);
a-Güzel ve bol konuşmalıyız.
b-Bol bol okumalıyız. (Zihinsel spastik özürlü insanlara önce okuma egzersizleri verilir. Okumak çok şey yapar)
c-Keşif ve merak duygusunu geliştirmeliyiz. (Bu yüzden çocuklara meraklarından dolayı kızmamalı izin vermeliyiz)
d-Devamlı yazmalıyız.
Bütün bu aktiviteler beyni uyarır ve sürekli elektrik vererek hücreleri çoğaltır yeniler canlı tutar.
4.Eğer beyinin gelişmesini sağlamayıp durdurursak beyin sürekli gerileyecektir.
5.Beynim yoruldu, beynim almıyor, beynim yaşlandı, beynim unutuyor derseniz o dedikleriniz olur. Çünkü beyin aynı zamanda telkine açıktır ve emre itaat eder.
6.Beyin piramiter sistemle çalışır. Örneğin bisikleti öğrenene kadar sıkıntı çekersiniz. Sonra o otomatikman sürekli ne yapacağını bilir ve bisikleti kullanır. Araba kullanma da böyledir.
Sabah uyanırsınız direk tuvalete gidersiniz. Üstünüzü giyinip işe çıkarsınız. Ve siz hiçbir şeyin farkında değilsinizdir. Çünkü iş otomatiğe bağlanmıştır. Namaz bile böyle zamanla bu hale gelir. ve elde hiçbir şey kalmamıştır.
Bu hem iyidir hem de kötüdür. Çünkü sistem sizi esir almış olacaktır. Sizin şuurunuzu kapatıp düşünme yetisini aza indirmeye başlamıştır. O halde işe giderken sürekli aynı yoldan gidilmemeli, yemek yerken o yediklerini düşünerekten yemeli, sabah kalktığınızda her sabah aynı hareketi yapmayıp sıralamayı değiştirmelisiniz. Örneğin önce tuvalete değil de bazen dışarı çıkmalı bazen başka bir odaya gitmeliyiz. Her değişik yoldan giderken o yolda tabelalara yollara dikkat etmeliyiz ki şuur açık olsun ve beyin sürekli gelişsin. Otomatiğe bağlanmasın.
7.Devamlı her şeyi sorgulamalıyız. Bir haber okuduğumuz da bunun tersini düşünmeli neler oluyorun arka planını düşünmeliyiz.
8.Uyandığınızda önce ben uyandım. Ve hazırlanacağım diye kendi kendinize durumu hatırlamalısınız.
9.Sofraya oturunca o yüzden önce tuz yenir ki yemek yemeye hazır olunması içindir. Bittiğinde elhamdülillah deriz. Bunu derken bu nimetler nereden geldi, kim verdi, helal mi, haram mı düşünmeliyiz. Farkında olmalıyız. Bu beyin gelişimini sağlar ve bu gibi davranışlar beyini geliştirir. Bu da sağlıklı kalmamızı yaşlanma-ma-mızı sağlar.
10.Sokakta yürürken insanlarla tanışırken sohbet ederken ve her karşılaşıldığında insanların yüzlerine bakılmalıdır. Hiç kuşkunuz olmasın beyin o yüzleri hafızaya kayıt edecektir. Yıllar sonra bile olsa bu yüzü hatırlayacaktır.
11.Bir şey düşünmeniz konsantre olmanız gerektiği zamanlarda ağır yemek yememek ve tok olmamak lazım. Çünkü kan beyne değil mideye yoğunlaşacaktır. Bu da istenen sonucu vermez. O yüzden kitap okurken bir şey atıştırmamak lazım.
12.Sürekli sorgulamak ile bir şeyi sürekli düşünmek aynı şey değildir. Bir şeyi sürekli düşünmek fasit bir daire çizip onun içerisinde kısır döngü oluşturup dönüp dolaşılması strese kadar gider. Buda beyin kimyasının bozulmasına neden olur.
Ama her şeyi farklı farklı sorgulamak düşünmek yorumlamak kesinlikle sağlık getirir şuur getirir.
13.Ebeveynler çocuklarında dikkat bozukluğundan şikâyetçidirler. Peki sen anne baba olarak çocuklarına dikkat veriyor musun? Akşama kadar TV’ler de dizilere gömülüp gidiyorsun.
14.Ebeveynler çocuklarının üniversiteyi kazanamayınca çılgına dönerler. Peki, o çocuk senin metan mı? Kazansa ne olur kazanmasa ne olur! bu çocuk her şeyden önce bir insan değil midir?
15.Çocuklar sürekli TV PC izler ise beyin iki boyuta alışır. Ve canlı elma ile resim elmayı yan yana koyarsan bu çocuk gerçek elmayı ayırt edemeyebilir. Çünkü beyin sürekli iki boyutlu izlemeye ve öğrenmeye alışmıştır.
16.Aynılık kesinlikle iyi değildir. Allah birinci derecede akrabaların evliliklerini bu yüzden yasaklamıştır. Bu durum insan neslini bitirmeye yol açar. Örneğin tam siyah bir insanla tam beyaz bir insandaki sıcaklık, melez insandaki gibi olmaz. Melez insandaki sıcaklık felsefe insani boyutlar çok daha üstün yetenekli hale gelmiştir. Ve mümkün olduğu kadar evlilikler uzak insanlardan yapılmalıdır.
17.Sağ eli kullanan insanın sol beyni gelişir. Sol eli kullanan ki de sağ beyni gelişir. Bir tarafı geliştirip diğer tarafı ihmal etmemek lâzım. Bu yüzden yazı yazarken bile diğer el ile de yazmaya çalışıp beynin diğer tarafını da çalıştırmak gerekiyor.
18.Beynin gelişmesi için elektrik üretip hücreleri canlı tutması için egzersizleri anladık. Duyguları ifade eden, düşünme, acı, agresif hareketler, gülümseme, ağlama gibi duyguları canlandırmak için ise;
a-bunun nedeni beyinde oluşan kimyasal salgıların normalden aza yada çoğa çıkmasıdır.
b-düzeltmek için ya dışarıdan destekleyici selenyum, fosfor türü katkılar alacaksınız, (anti depresan ilaçlarında ve uyuşturucularda bulunur)
c-ya da, olumlu güzel şeyleri kendinize telkin edecek ve yaşayacaksınız. Çünkü o olumlu telkinler ve olumlu davranışlar olması gereken kimyasalları harekete geçirip arzu ettiğiniz duygulara kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın