BELEDİYE BAŞKANLARI DAHA İYİ BİLİR

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 59 Sn.

Seçim bitti yorgunluklar çıktı,artık çalışma zamanı. Belediye başkanlıklarını kazananlar söz verdiği taahhütleri sırasıyla yerine getirmek için mücadele edecekler. (Etseler iyi olur!5 yıl çabuk geçiyor!) Başkanlıkları kazananlara müsaadeleriyle bir takım önerilerimiz olacak.

1-Önce aileniz ile helalleşip tabiri caizse yatak yorgan tüm mesainizi belediye için harcamaya niyet etmelisiniz.

2-İçinizden “Allahım,senden başka hiç kimseden çekinmiyorum korkmuyorum! insanlar,hayvanlar ve çevre için en doğru olanı yapmaya çalışacağım. Sende bana yardım et” diye,dua ve besmele ile mesaiye başlamalısınız.

3-İnsanlık için altyapı sorunlarına,kültürel açılımlara,akan suyun ve kanalizasyonların hijyenik şartlar içerisinde sağlıklı olarak düzenlenmesine çalışmalısınız. Yayalar için yollar düzenlemeli trafik sorunlarını bir an önce çözmelisiniz. (Trafik sorunun çözülmesi için önce tali yollarda araçların park etmesini engellemek ve yeni park alanları tahsis etmek zorundasınız.)

Şehirlerin,sadece şehir merkezlerinden meydana gelmediğini hatırlamalı içerilerde kalan mahalle yollarını tozdan kurtarmalısınız. Belediyeyi ekonomik olarak verimli hale getirebilmek için kesinlikle tasarruf yapmalısınız. Yakıtı ve bakımı fazla olan lüks otomobiller ve diğer resmi araçlar yerine,daha ekonomik olanları tercih etmelisiniz. Mümkün olduğunca belediye teşekküllerini özelleştirmelisiniz. Bunların içerisine belediye dükkanları,sahillerde çay bahçeleri,binalarının işe yaramadığı kıymetli arsalar vs.bir çok örnek vardır. Bildiğim kadarıyla tüm kiralık yerlerin gelirinin tutarı bir yazıcılar petrol ofisinden alınan kiraya denk geliyor. (Benzinlik örneği sadece Ünye içindi) Başkanlar sık sık iş bitireceğim diye Ankara yada diğer yerlere gitmelerini en aza indirmelilerdir. Bunun için yetkili bir temsilci gönderilse,olacak iş ise takip eder bitirir ve gelir. Sayın başkanlar boş kaldıklarında küçük bir hesap yapsalar; şoför + arabanın masrafı +kendi masrafı+ kesin birde yanında misafiri olacaktır + bunların yemesi,içmesi,konaklaması,belediyeye bıraktığı vekil başkanın maaşı vs. maliyetinin ne çok olduğu ortaya çıkacaktır. Üstelik sizler belediyelerde olmadığınız zamanlar işlerin aksaması karar verilememesi de ilave olumsuzluklardır. Her belediye mutlaka satın alma komisyonu kurmalıdır. Bunun faydası,ihtiyaç olan şeyi en ucuza maletmek olacaktır. Olmazsa zararı ise ciddi boyutlarda savurganlık,her birim kendi kendine ihtiyaç giderme,lüzumsuz malzeme alma hatta istismar bile olabilecektir. Kasap,Lokanta,fırın,pastane,market,sebze halleri gibi gıda ile ilgili her alanda kontroller sıklıkla sürdürülmelidir. Bunu yaparken gıdadan anlamayanlarla ile değil,o konuda uzmanlar eşliğinde yapılmalıdır. Her türlü cezai müeyyide tavizsiz uygulanmalıdır.

4-Hayvanlar adına bir çok eksiklikler vardır. Her belediye öncelikle hayvan pazarları ve mezbahane koşullarının sağlıklı olmasına dikkat etmelidir. Sokak hayvanlarının rehabilitesi bitirilmelidir. Belediye sınırları içerisinde ne kadar kümes ahır vs. varsa bunlar ortadan kaldırılmalıdır.

5-Çevre adına ise yapılması gerekenler daha fazla önem arzetmektedir. Öncelikle belediyeler çöp sorunlarını halletmelidir. Denize veya başka yerlere kaçak yollarla çöp dökülmemelidir. Merkezi bir yerde bir araya gelinerek çöp arıtma ve ayrıştırma derhal yapılmalıdır. Bulunduğunuz şehre mümkün olduğunca her boşluğa her köşeye her yol kenarına bir fidan dikmeye çalışmalısınız. Ağaçlar gölge yapar,tozları tutar,çevreye güzellik katar. Adımız Karadeniz ama,Türkiyede şehir içerisinde en az ağaca sahip bölgelerden biri olduğumuzu unutmayınız. Yine çevre adına şehir içlerindeki belediye dükkanları,büfeler,işlerliğini yitirmiş yada amacından saptırılmış belediye veya devlet malı olan büyük binaları bir an önce yok etmelisiniz. Bu yolla,şehir nefes alacaktır,meydanlıklar çoğalacaktır,doğal park alanları oluşacaktır,trafik sorunu o bölgede otomatikman çözülecektir. Bunu yapmaktan korkmayın o dükkanlar ve binalar sizin,belediyelerinizin malı. Siz mal sahibisiniz. Hem haksız rekabeti ortadan kaldırmışta olacaksınız. Elbette buna kızanlar olacaktır fakat hak verenler çok daha fazla olacaktır. Çevre adına bir eksiklikte,şehirlere girişlerde bir sürü reklam tabelaları var. Bükülmüş çürümüş çirkinlik veren tabelaları hepten oralardan kaldırmalısınız. Gelen yabancı herhalde güzel bir şehre giriyorum diyebilmelidir.

Sayın başkanlarım,sonuç olarak büyük düşünmelisiniz. Yoksa öyle yol,su,çöp toplama ve işçi memur maaşlarını dağıtma işlerini,belediyelerdeki birim amirleri zaten yapıyorlar. Sizler başkan olmasanızda bu saydıklarımızda asla aksama olmayacaktır. Sizlere düşen hakikaten büyük işlere kafa yorup havaya girmeden çok çalışmanızdır.

Bir cevap yazın