BANKA “FAK”LARI-2

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 12 Sn.

Geçtiğimiz hafta birinci bölümünü yazdığımız Banka “FAK”larına kaldığımız yerden devam ediyoruz. “FAK” ne demek mi? e onu da siz öğrenin artık.

7-Her ne ilişki kurarsanız kurun söz konusu bankanız sizi çok sevdiğinden! İlk fırsatta size kredi kartı gönderecektir. Almıyorum olmaz. Postacı teslim ettiği andan itibaren yıllık aidat başlamıştır. Birde tüketiciliğiniz depreşmiştir ki başlasın borçlanmalar, faize düşmeler, kartla kart çevirmeler, evi ocağı kayıp etmeler ve en sonunda batmalar

8-Feleğe kahrettiniz ve kredi kartınızı iptal ettireceksiniz. Tabi ettirebilirsiniz. Bu en doğal ve kanuni hakkınız ammaaa!!! bizim güvenliğimiz için kayıt altına alınan seslerimiz eşliğinde boğuşacak, şu an diğer müşterilere bakan müşteri temsilcilerine ulaşınca da bir koç adak adayacaksınız (o koç kesilmez çünkü müşteri temsilcisine ulaşamayacaksınız). Sonra yaklaşık bir kaç ay süre içerisinde kartınızı iptal ettirirsiniz ettirmesine de bu kez de azıcık kafayı sıyırmış olacaksınız. E ne yapalım bankalar bizi çok seviyor. Ayrılık travması yaşıyoruz.

9-Reklamlarda gaza geldiniz bireysel emekliliğe başvurdunuz. İlk aylarda sorun olmaz. Fakat daha sonra zırt pırt aidat yükselmeleri, yok o kulübe geçiş bu çatıya çıkış, bu Ferdi kaza bu Orhan Gencebay ilçe vs. bundan da elbette kurtulabilirsiniz. Ama 7.ci maddeyi bir kez daha okuyun öyle.

10-Ticarethanenizde Post makineniz var. Bütün gün kart çektiniz. Akşam da kapatırken gün sonu raporu almayı unuttunuz. Sistem amca siz bilerek isteyerek hassaten gün sonu raporu almazsanız hesabınızı asla ve kata para yatırmayacaktır bilesiniz. Cuma günü birçok alışveriş yapılan işyerinizde ki post makinesinden gün sonu yaptınız. Ama Cumartesi günü sabah gidip o paranızı alamazsınız. Çünkü Pazartesiye kalmıştır. Ama cumartesi Pazar günleri ATM’ler den faize para çekmek serbest. Hadi iyisiniz gene.

11-Varsayalım fazla paranız var ve iki gün sonra çekiniz olduğu için boşta durmasın diye bu parayı fon’a günlük faize bağladınız. (Çünkü bankalar dükkânlarını kapattıktan sonrada dünya ile para alışverişlerine 24 saat devam ederler.) iki gün sonra ödeme yapılacak ama çek yazılır. Ortalık bir karışır. Ama benim param vardı neden ödenmedi? El cevap; siz fon talimatı vermişsiniz ama otomatik fon dememişsiniz. O yüzden çekiniz yazılmış.

12-Eğer takip etmezseniz 10 TL ye yakın hesap işletim ücreti kesildiğini göreceksiniz. Uyarmazsanız otomatik kesmeye devam edecek. Sizden başka paralar zaten kazanıyor ama olsun siz yine her ay yine bundan da ödeyeceksiniz.

13-Ve diyelim ki en masum halinizle sadece hesap açtıracaksınız. Başka hiçbir işiniz olmayacak. Buda mümkün. Hesap açtınız diyelim. Bir sene hiç para yatırmadınız o hesabı hiç çalıştırmadınız. Ama bir yıl sonra ihtiyaç oldu da havale yapacaksınız veya para yatıracaksınız. Gittiniz yatırdınız “ÇATIRT” diye bir ses duyabilirsiniz (kesin duyacaksınız!) Bir miktar para kesivermişler. Neden diye sordunuz? Hesap hiç çalıştırılmadığı için sistem kesmiş diyor. E sistemde hiyerarşik olarak Allahtan sonra ikinci sırada geliyor! (Hâşâ!) Sisteme itiraz yok! Mübarek Matrix gibi bir şey.

Bir cevap yazın