BANKA “FAK”LARI-1

0 0
Okuma Süresi:2 Dk., 21 Sn.

Kapitalist sistemin ibadethaneleri olan bankalarla işi olmayan hiç kimse yoktur. Asla bankayla işi olmaz zannettiğimiz dağdaki çobanımızın bile, zirai ve hayvansal destek alabilmek için mutlaka bankaya gitmesi gerekiyor. Memur, işçi, esnaf hemen her kesim bankalarla içli dışlıdır. Bankalarda buna göre daha çok kazanmak, daha çok insanları bankalarına sokabilmek için profesyonelce, yıllarca ve uluslar arası bir çalışma yaptıklarını da herhalde söylemeye gerek yoktur. Sırf bu yüzden milyarlarca liralık reklamlar her beş yılda bir konsept değişiklikleri vs. ile birlikte tüketicinin elini kapmaya çalışmaktadırlar. Bazı! Bankalar içeri giren (mecburen) müşterisinden daha fazla kazanmak için yaptıkları “FAK”lar o kadar çok ki, siz onu anlayana ve tedbir alana kadar onlarca yeni “FAK”lar icat edilmiş oluyor. Diyelim ki kredi alacaksınız. Sözleşme ile başlayalım. En az 50 imza attığınız sözleşme metinini okuyanınız var mı? (Eminim ki yoktur). Üşenmeyin iki saatinizi alacaktır ama yinede baştan sona o sözleşmeyi bir okuyun. Okuduğunuz şeylere inanamayacaksınız. Haklı olarak! Banka kendini sağlama almak için size öyle bir taahhütler imzalatıyor ki, es kaza borçlarınızı ödeyemez duruma geldiğinizde hayatınız o bankaya ipotek edilmiş oluyor. En fazla hava alabilme imkânından başka hiçbir şansınızın kalmadığını göreceksiniz. Bazı “fak”ları yazmaya çalışalım.

1-Kredi alırsınız hiç haberiniz olmaz dosya parası, ferdi sağlık sigorta parası, kıl vergisi tüy kesintisi vs. gibi şeyler ilerleyen taksitlerde kesilmeye başlanır. Hemen söylenmez çünkü fatura kabarık çıkarsa krediyi almayabilirsiniz.

2-Varsayalım size kefil ve ipotek karşılığında 10.000 tl kredi açıldı. Bu asla 11.000 olmaz. Ancak size artı para adında bir işlek kredi açarlar ki dersiniz bu banka beni çok seviyor. Ekstradan 5.000 limit daha açmış. Neden? Çünkü sonradan açılanın faizi diğer düzenli olanın faizini dörde katlıyordur.

3-Dikkat ettiyseniz sizden faturalarınızı talimat vererek otomatik ödemenizi isterler. Sistem otomatik öder. Siz hesaba para yatırmayı unutursanız o borç ödenir ve faiz işlemeye devam eder. Öyle normal kredi faizi gibi değil anormal olan kısmıyla işler. Diyeceksiniz ki e ne var bunda? Hazır otomatik ödeyecek işte! Ay sonunu getiremeyen biz Türk milleti için otomatik ödeme kesinlikle bir fak’tır. Çünkü bizim hesabımızda fazladan para olduğunu daha tarih görmemiştir. Görmesi de mümkün olamayacaktır.

4- Kıramadığınız birine kefil oldunuz. Vakti gelince alacağını alamayan banka en kolay kimden tahsil edebileceğine bakar önce. Eğer kefilden daha kolay alınıyorsa en direk ona gider ve parasını alır. Dedik ya o ince karınca duası gibi yazılarda o maddelerde var. E tabi siz o yazıları okumadığınız için hayatınız kaymış demektir.

5-Diyelim ki kefilsiniz ve sizde de para yok. Ve diyelim ki ödenmeyen miktar çok az. Bankaya borç yapılandırmasına da gitmediniz. Önce tapudan güzel bir tarama yapılır. Sonra varsa arabalarınız öğrenilir. Zaman sonra bir bakmışsınız 100 TL de olsa bütün gayrimenkulleriniz de haciz vardır.

6-Bir kere takibat başladı ya işlemler yazışmalar… işte en zor kısım buradan başlamaktadır. Çünkü konan hacizleri evrak kovuşturmaları vs. sen takip edip kaldıracaksın ve temizleyeceksin. Onlar bu gibi rutin işler için uğraşmazlar.

Devamı haftaya…

Bir cevap yazın