0 0
Okuma Süresi:1 Dk., 56 Sn.

Gerçek hizmeti özelleştirmelerden sonra görmeye başladığımız ülkemiz kurumlarında, her nedense bir çoğu halen daha değişim için ayak diremeye devam ediyor. Bunların içinde önde ve öncü olan elektrik kurumumuz TEDAŞ (daha doğrusu Yeşilırmak elektrik dağıtım Ünye müdürlüğü) geliyor. Halen daha eski bildik usullerle idare edilen elektrik kurumumuz bir türlü rayına oturamadı.

Şehir içerisinde olan karayollarının aydınlatılmasıyla başlayalım. Daha doğrusu aydınlatılamaması! Bir aydınlatma lambası yanıyor üç tane peş peşe arızalı. Bir sırada hepsi yanıyor yolun diğer yarısında hiç yanmıyor. Diğer yandan bakıyorsunuz torpilli evlerin arkalarında bile sokak aydınlatması var. Onların hepsi çalışıyor. Hiç aksaklık yok. Oturulmayan köy evlerinde bile bir yıl boyunca sokak lambaları yanmaya devam edebiliyor. Bizi aydınlatır mısınız? İkinci ve en önemlisi ise; sıkça yaşadığımız elektrik kesintisi. Nasıl olurda bir şehirde elektrik bu kadar çok sık kesilebilir? En ufak bir meltemde, en küçük bir çisede, en küçük bir trafik veya başka bir kazada şehir neden karanlığa gömülür? Bu nasıl bir beceridir ki insanlar işinden, gücünden ya da dinlenmesinden pat diye alıkoyulabilir? Eminim Senegal de (Afrika da bir ülke) böyle değildir.

Avrupa’yı söylemiyorum çünkü biliyorum ki böyle zırt pırt kesinti sözlüklerinde bile yok. Makineniz çalışıyor elektrik gidiyor, bilgisayarınız açık işlem yapacaksınız elektrik gidiyor, ısınmak ya da serinlemek için klimanızı açıyorsunuz elektrik gidiyor. Nedir sorun? Kısmen de olsa özelleştiği halde hala eski devlet memurluğu zihniyetinde olan idarede midir sıkıntı? Yoksa idarecilerin daha fazla gezme, sohbet etme ve daha az mesaiye gitmesi midir? Yoksa artık yıllardır kurumu idare etmekten bıkıldığı için “aman yaa bir şey olmaz” anlayışı mıdır? Yoksa emeklilikler yaklaştı da tam kulak verilemiyor mu? Belki sizler farkında değilsiniz ama elektriksizlik sıkıntılı bir şeydir. Lütfen biraz daha itina gösterin ve duyarlı olun. Ya da sorun her neyse çıkın kamuoyuna açıklayın.

İkinci kurum Türk Telekom. Büyük şehirlere bakıyorum çok şık ve teknoloji harikası telefon kulübeleri var. Birde Ünye’ ye bakıyorum ne kadar ıskarta, demode, ilkel telefon kulübesi varsa konuşlandırılmış. Üstelik kulübeleri çat kapı canlarının istediği yere bırakmışlar. Kaldırım üstü, yol üstü, dükkân önü gibi hem kel hem hodul bir görüntü arzı endam etmekte. Bunun iki açıklaması olabilir. Birincisi Ünyeliler telefon kulübelerini çok az kullanıyorlar ve güzel kulübeleri hak etmiyorlar! İkincisi ise Ünye Telekom idaresi, yöneticilerini memnun etme adına eskilerle idare etme yolunu seçmiş olmaları. Biz buna müstahak değiliz! Belediyeden de istirham ediyorum, öyle rastgele konuşlandırılmış kulübelere daha düzgün bir yer gösterilsin de çirkin olan kulübeler daha da çirkin olmasın.

Bir cevap yazın